12v 5A Güç kaynagı Devresi

12v 5A Güç kaynagı Devresi, Devremizde çalışma mantıgı ac gerilimi dc gerilime çevirip istediğimiz voltaja indiren bir güç kaynagı devresidir.

Güç Kaynagı Devresindeki elemanları inceleyecek olursak ;

Devrede kullanılan transformatör 220v AC gerilimi 12v AC ye çevirmektedir. Dikkatinizi çekmesi gereken nokta ise AC akım aynı kaldı trafo sadece değerini ayarladı.

Trafodan düşerek gelen gerilim  köprü diyota girerek DC olarak çıkar. Burada dikkat edecek nokta 12AC , 12V DC ye dönüşmektedir.

12V DC elde ettikten sonra akımdaki ufak dalgalanmaları yok etmek için konsantatör kullanılır.

Devredeki 7812 ise bize sabit 12 v dc çıkışı vermek için kullanılıyor. Biliyorsunuz ki elektronik bir çok alet çok hassastır ve dosdoğru bir 12v ister bu yüzden  tam doğrultmak için 7812 ve kondansatörlerimizi kullanıyoruz.

BDX54C ise gerçekten güçlü bir transistördür 8A E kadar yük geçebilir. 8A ifade etmek gerekirse elinizdeki çogu kocaman güç kaynagı 4-5 Ampere dayanıklıdır bu şekilde kıyaslarsanız muazzam bir transistör olduğunu anlayacaksınız. Burdaki uyarım ise sogutucu olmadan kullanmayın !

Kullanılan Malzemeler

-220-12 trafo

-2 tane direnç (0.47 ve 4.7 ohm)

-bdx54x transistör

-7812

-3 tane elektrolitik kondansatör(4700 mikro farat,1 mikro farat ,1 mikro farat)

-5-8 A köprü diyot

 

 

Ferhat Çelik

Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Daha Fazla Okuma

Post navigation

Bir yorum bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.