10W Ses Yükselteç (Amplifikatör)

 

Kondansatörlerin kutupları baskı devrede belirtilmiştir. “V+” Beslemenin “+” ucuna, “V-” beslemenin “-” ucuna bağlanacaktır. “H-” ve “H+” hoparlör çıkışlarıdır. “J+” ve “J-G” Jack çıkışlarıdır. J-G jackın ortak yani, ground ucuna bağlanacaktır. J+ çıkışını jackın ister RİGHT isterseniz LEFT kısmına bağlayabilirsiniz. İki kısmınıda kullanacaksanız bu devreden iki adet yapıp Ground ucunu ortak alıp her iki devreden de birinden RİGHT birinden LEFT bağlantısı yaparak amfinizi stereo olarak kullanabilirsiniz.

Malzeme Listesi;

 • TDA2003 Entegresi
 • 16V 10uF kutuplu kondansatör
 • 16V 470uF kutuplu kondansatör
 • 25V 1000uF kutuplu kondansatör
 • 2 adet 100 uF kutupsuz kondansatör
 • 220R direnç
 • 2,2R direnç
 • 1R direnç
 • 3.5 mm Stereo Jack (Devreyi kullanacaksanız bu devreden iki adet yapmalı, bir devreden çıkan jack ucunu jackın LEFT ucuna, diğer devreden çıkan ucu RİGHT ucuna bağlamalısınız. Ortak ucuda birleştirdiğinizde devreyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.)

Eğer çıkışlara kullanım rahatlığı sağlaması açısından klemens bağlamak isterseniz 2li grup halinde 3 adet klemens alınız.

 

  Dikkat !

Entegrenize lütfen soğutucu bağlayınız. Soğutucu olamadan da çalışır, fakat 5-10 dakika içerisinde entegreniz yanar. Dikkatli olun.

TDA2003 Entegresi ve Devrede Kullanımı Hakkında;

TDA2003 entegresi THOMPSON firması tarafından üretilen, ses frekans uygulamalarında kullanılan güç amplifikatör entegresidir. Bu tip entegreler de, devre kurulurken dışarıdan az sayıda eleman bağlanılarak, devre gerçekleşir. Düşük gürültü ses frekans uygulamalarında sık kullanılmasını sağlamıştır. Devre kazancı, direnç değerleri değiştirilerek dışarıdan ayarlanabilir.

 

 

Ferhat Çelik

2 thoughts on “10W Ses Yükselteç (Amplifikatör) Devresi

 1. Öncelikle böyle bir uygulamaya emek verip hazırladığınız için tebrik ediyorum. Sizden ricam bu projelerde kullanılacak devre elemanlarını en hesaplı ve güvenli şekilde nereden satın alacağımız konusunda bize yardımcı olmanız. En azından link paylaşabilirseniz çok minnettar oluruz. Çalışmalarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyoruz 🙂

  1. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz..
   malzeme tedariği için mesaj atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.