Ana Sayfa Arduino Devreler Arduino ile kalp ritmi sayma

Arduino ile kalp ritmi sayma

5402
50
Kalp ritmi sayma devresi
Kalp ritmi sayma devresi

Arduino ile sağlık alanında yapabileceğiniz onlarca projeden biri olan kalp ritmini ölçülmesi , kalp grafiğinin çıkarılması şuan’ da bahsedeceğimiz sensör ile yapılması mümkün. Projemiz geliştirilmeye açık olduğundan dolayı programlama bilginiz olması halinde bluetooth ile telefonunuza yada belli aralıklarla bilginin online gönderilmesini yapabilirsiniz. Hatta Processing programını bilgisayarınıza yükleyerek ölçtüğünüz değerin GRAFİĞİNİ çıkarabilirsiniz. Bu Söylemiş olduğumuz projelerin örnekleri internette mevcuttur.

 

kalp2

Bu sensör piyasada  25 dolar civarında satılıyorken , çinliler kopyalamayı başarmış şuan’ da 2,5 dolar civarında alabilirsiniz.

Sensör elinize ilk geldiğinde  alttaki örnek kodu indirmenizi tavsiye ederim. İndirdiğiniz örnek kodlarını Arduino üzerine yüklendiğinde, alttaki adımları uygulayarak Kalp ritimlerini ölçebilirsiniz.

 

kalp4

 

Siyah bir bant yada ışık geçirmeyen koyu bir renk  ile kaplama yaparak  elektronik devresi arkadaya gelecek şekilde yerleştirin.

kalp3

 

Yerleştirdiğiniz sensörü parmağınızı saracak şekilde sararak ( çok sıkmadan ) kurulumu tamamlayın..

kalp5

Devremizde iki adet LED var bunlardan 13. pine bağlı LED  her kalp atışında yanıp söner. 5. Pine bağlı olan LED ise kalp atışı esnasında sensör yavaş yavaş artış gösterdiğinden dolayı PWM kullanılarak animasyonlu yanıp söner.

Programımız sensörün üzerinde yazan websitesinde kendi yayınladığı programı bilgisayarınıza indirmektir. İndirdikten sonra program dosyasını açtığınızda Arduino IDE de birden fazla pencerede programın yardımcı dosyaları açılır. Hiç bir değişiklik yapmadan direk yükleyerek ilk deneyiminizi edinebilirsiniz.

kodlamaları buradan indirebilirsiniz.

iyi projeler..

devrearsiv-indir

 

50 YORUMLAR

  1. Adıyaman merkezden ben Gökhan. selam arkadaşlar web sitesi inan ki çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 20-03-2017 10:53:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.