Ana Sayfa Basit Elektronik Devreler DÜŞÜK VOLTAJ UYARICISI

DÜŞÜK VOLTAJ UYARICISI

1084
1

                                                 

vuyar

   Bu basit devre’de akü voltajınız sizin belirleyeceğiniz bir seviyeye düştüğünde sizi sesle uyarı verir. Benim elimde olduğu için, 4 

karşılaştırıcısı olan 14 bacaklı LM339 entegresiyle kurduğum bu devreyi, siz 2 karşılaştırıcısı olan 8 bacaklı LM393 entegresiyle de yapabilirsiniz. Devreden de anlaşılacağı gibi, ne dört ne iki,sadece 1 karşılaştırıcı kullanılmaktadır. Hangi entegreyi kullanırsanız kullanın devrede gösterilen bacaklar dışındakiler boş bırakılacaktır. Devre şemasında görüldüğü gibi  LM339 yerine LM393 kullanacaksanız, bacak bağlantıları için parantez içindeki sayıları kullanın.

Buzzer, her elektronik malzeme satıcısında bulunabilen 12V bir buzzerdır. Sesi kesikli olandan alırsanız daha dikkat çekici bir uyarı sesi elde edersiniz. 

 

 

 

 

 

Kalibrasyon için yine voltajı ayarlanabilen bir güç kaynağına ihtiyaç var. Buzzerı devreden çıkarın. Güç kaynağınızı 11,8 volt’a ayarlayın, 100K trimpotu ayarlıyarak LEDin yanmakla sönmek arasında bocaladığı noktayı bulun ve trimpotu o noktada bırakın.. Ayarlı kaynağınızı 12,5 volt ya da daha yüksek (15den fazla olmamalı) bir değere getirin. Buzzerı devreye sokun. Voltajı yavaş yavaş azaltarak 11,8 voltun altına düşürdüğünüzde, LED’in yanması ve Buzzer’ın ötmesi gerekir. Elbette siz, 11,8 volt yerine başka bir değer de seçebilirsiniz. 11,8 voltun altı akünün düşmesinin istenmediği değerleri kapsar.

 

İyi Çalışmalar 🙂

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.