Kondansatör

kondansatör

 

Kondansatörler iki iletken levha arasuna bir yalutkan madde konmasuyla elde edilen elemana kondansatör adu verilir.Yalutkan maddeye “dielektrik madde” adu verilir. Kapasite degeri iletken levhaların büyüklügüne, levhaların birbirine olan uzaklıklarına ve dielektrik maddenin cinsine göre degişir. Kondansatörler DC akımı geçirmez zorluk gösterirler. AC akımı ise geçirir kolaylık gösterirler. Kapasitans kavramını açiklamak istersek; kısaca küçük bir pile benzetmek yanlıs olmaz çünkü iki farklı ucun arasındaki dielektrik (yalıtkan) madde sayesinde iki taraftada birikim oluşur. Olusan bu birikim uçlar kısa devre edilince kendini tamamlayarak bir akım olusturur.

Kondansatörler çok çesitli yapılara sahiptirler bunun nedeni ise devrede ihtiyaç duyulacak özelliklere göre ihtiyacın karsılamasıdır.Örnegin mika ve seramik kondansatörler ufak kapasitelerde, elektrolitik ise daha büyük kapasitelerde kullanılmaktır.Tabiki herşey iki metalin bir yalıtkanla birbirinden ayrılması olayı degildir, o yüzden çesitlilik çok fazladır. Kondansatörlerin birimi FARAT dır, büyük C harfi ile gösterilir. i = çekilen akım, v = gerilim düşümü, t = uygulanan süre ise C =I / (v/t) dir. 1 milifarat 1/1000 yani bin farada eşittir. 1microfarad 1/1,000,000 yani kısaca 1 milyon farada eşittir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi devrede oluşacak kapasitans etkisinin AC açıdan incelenmesi gerektigidir.

 

İyi Çalışmalar 🙂

About Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Check Also

LM7805 Datasheet

LM7805 geniş bir uygulama yelpazesi olan sabit çıkış gerilimli regulatördür. 1A akım kadar kullanılması tavsiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arduino