http://www.cizgifilm.arsivi.net/category/cizgi-film-izle/
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

LED’li Sıcaklık Göstergesi Devresi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

LED’li Sıcaklık Göstergesi Devresi

Genellikle, motor panelleri, soğutma suyunun sıcaklığını hakkında bilgi veren bir gösterge ile donatılmamışlardır. Bunun yerine motor herhangi bir arıza nedeniyle aşırı ısındığında panelde bir lamba yanar ve sesli uyarı verir. Ancak bu oldukça gecikmiş bir uyarıdır ve bazen motorun zarar görmesini engelleyemez. Bu eksikliği aşağıdaki basit devre ile giderebilir he an motor ısısını gözleyebilirsiniz.

Devre LM3914 entegresiyle gerçekleştirilmiştir. LM3914, 10 voltaj karşılaştırıcısına ve dahili voltaj bölücüsüne sahiptir. Bu sayede 10 değişik sıcaklık düzeyini görmemize olanak verir. Entegreye, ölçüm voltajı NTC ve 10K’lık trimpotla oluşturulmuş voltaj bölücüsü ile sağlanır. Led’leri 1 den başlayarak sarı, sarı, sarı, yeşil, yeşil ,sarı, kırmızı,kırmızı,kırmız, kırmızı renkte ledler olarak seçmek uygun olacaktır. Termistör (NTC) seçerken, oda sıcakığında değeri 47 ohm mertebelerinde ve vidalanablir türde olanlardan tercih edin.

Devreyi gerçekleştirdikten sonra 12 voltla besleyip ayar yapmanız gerekiyor. Su sıcaklığını ölçen bir termometreniz varsa devre ayarı kolayca yapılır. Termistörü küçük bir aliminyum plakaya vidalayın. Bir kapta suyu 85 (C) dereceye kadar ısıtın. Aliminyum levhayı suyla olabildiğince temas ettirin (termistörün bacakları suya değmemeli). Levhanın ısınması için bir süre bekleyin ve arada suyun sıcaklığıı kontrol ederek 85 derecede kalmasını sağlayın. Bu durumda iken 10 K’lık trimpotu ayarlayarak ilk üç sarı ve ardından gelen bir yeşil LED’in yanmasını sağlayın(sonraki 6 LED sönük olmalı). Devreyi “7 – 10 Ledli voltaj göstergesi” devremdekine benzer küçük bir plastik kutuya aynı düzende monte edebilirsiniz. Termistörü motor bloğuna uygun bir yere bağlamanız gerekecek ya da bir aliminyum plakaya ve plakayı da motor bloğuna bağlamalısınız. NTC ile devre arasında kulanacağınız kablo tercihen koaksiyel tipte olmalı. termistörle olan bağantısı iyi izole edilmelidir. Ayarları yaparken aynı kabloyu kullanın.

Devre Şeması

 

2

NOT: Termistörlerin Sıcaklık-Direç değişimi doğrusal değildir, ve termistörden termistöre değişiklik gösterir. Bu nedenle benim verdiğim LED renkleri sizin durumunuza uymayabilir. Böyle bir durumda deneyerek, size uygun sıralamayı bulmanız gerekebilir. Üçüncü kırmızı LED motor panelindeki uyarı lambasının yanışına denk gelmelidir.
Kolay Gelsin 🙂
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
-- --

About Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Check Also

Üfleme ile led yakma devresi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Bu devrede yanan ledi hafif bir üflemeyle sönmesini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino