Telefon hattınızdaki konuşmaları kaydetme devresi

1

Telefon hattınızdaki konuşmaları kaydetmek mi
istiyorsunuz? İsterseniz bilgisayarınızın LINE IN veya MIC girişinebağlayacağınız bu devre ile tüm konuşmaları kaydedebilirsiniz.
Bunun yanında, kaydedilmiş konuşma veya müziği telefondakilere doğrudan dinletebilirsiniz.
Yani bu devre iki yönlü olarak çalışarak telefon hattını kayıt etmeğe ve yayın yapmaya yarıyor.
Nasıl mı çalışıyor?
Telefon cihazından, duvardaki telefon bağlantısına giden kablo üzerinemontaj yapılıyor. En iyisi bu tip bir kablo alıp evdeki kabloyukullanmamak, böylece devreyi hattan çıkarmanız çok kolay olacaktır.O.22uF kondansatör trafodan gelen DC akımları filtre ediyor. 4.7Kdirenç telefon çalma voltaj (90 Volt) akımını limitliyor. Trafobilgisayar/kayıt cihazı ile telefon hattını izole ediyor. Zenerdiyotlar 90 Voltluk çalma sinyalini kesmekte ve kayıt cihazınıistenmeyen dalgalardan korumakta. 10K’lık potansiyometre de sesseviyesini ayarlamaktadır.
Ayrıca bu devreyi bir müzik setine veya kuvvetlendiricili hoparlöre bağlarsanız, konuşmaları tüm odada dinleme mkanınız olabilmektedir.

 

t2003hh5

 

Malzemeler: 
Malzemeleri bulmak oldukça kolay, mesela eski bir modemden parçalarısökebilirsiniz. Yada hat trafosu olarak arayabilirsiniz trafoyu.

Ferhat Çelik

1 thought on “Telefon hattınızdaki konuşmaları kaydetme devresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.