120 sn. MESAJ KAYDEDİCİ  1

 

 

YAPILAN ÇALIŞMALARIN ÖZETİ

Bu devrenin şemasını www.devrearsivi.com adresinden aldım. Yaptığım araştırmalar sonucunda birçok devre şeması bulmuştum. Bunlardan kimini istenilen parça sayısı olmadığından kimini ilk proje için zor bulduğumdan kimini de yapıldıktan sonra bir işe yaramayacağını düşündüğüm için seçmedim ve sonunda bu ses kayıt devresine karar verdim.

Bu devrenin amacı mikrofon yardımıyla dışarıdan veya bilgisayardan programlayarak ISD entegresine mesaj kaydı yapmaktır. Ve sonra bu kayıtlı mesajları hoparlörden dışarı vermektir. Ben bu entegrenin 25120 serisini yani 120sn kayıt yapanını kullandım. Bu entegrenin bir özelliği de güçten çekilse de veriyi hala içinde tutmasıymış. Benim için işin en zor yanı da bu entegreyi bulmak oldu. Çünkü bu entegre serinin en yeni çıkanı ve en az bulunanıymış. Bunu baskı devresini çizdikten sonra öğrendim. Şematiği çizerken eagle’da entegremi kendim yapmak zorunda kaldım. Eagle’ı yeni öğrenen biri için bunu yapmak yeterince zor bir şey. Hadi bunu yaptım ama entegreyi piyasada bulmak bundan çok daha zor çünkü elimde olan bir şey değil ve sonunda uzun araştırmalar sonunda bir dükkânda fahiş fiyata da olsa buldum. Sırada işin ikinci zor kısmı vardı yani elemanları board’a lehimlemek. İlk lehimlerimde gözüme biraz zor gözükse de sonradan alıştım ve hızlıca bitirdim.

Sonuçta planlanan zamanda devremi bitirebildim. Bu çalışmadan öğrendiğim en önemli şey board’a geçmeden hatta projeye başlamadan önce yapılacak ilk şeyin malzemeleri bulmak olduğudur. Bir diğeri de eagle’ı öğrenmem ve kullanabilmemdir.

Bu proje bana yeni bir şey yapmanın heyecanını yaşattı ve her aşamasında bize yeni uygulama tecrübeleri kazandırdı. (özet )

 

devrearsiv-indir

Ferhat Çelik

1 thought on “120 sn. MESAJ KAYDEDİCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.