Sesli ve Dokunmatik Anahtar Devresi

sesli ve dokunmatik anahtar1.jpg

 

YAPILAN ÇALIŞMALARIN ÖZETİ    

Sesli ve dokunmatik anahtar projesini www.devrearsivi.com adlı internet sitesinden edindim. Bu projeyi seçmekteki öncelikli nedenim devreyi bitirdiğimde kendi odamda kullanabilme imkanımın olmasıydı. Fakat daha sonra anladım ki devre düşük gerilimler içinmiş. Ama bu benim çalışma azmimde hiçbir duraklamaya yol açmadı. Aslında bu projeden önce Emre arkadaşımın yardımıyla ‘kızılötesi verici’ adında başka bir proje edinmiştim fakat devredeki entegrelerden birini gerek okuldan gerekse Çankaya’daki elektrik-elektronik malzemesi satan dükkanlardan edinemedim. Bu sebep de beni bu projeyi yapmaya yönlendirdi.

Sesli ve dokunmatik anahtar devresine gelince, devre basitçe bir anahtar içermektedir; fakat bu anahtarın özelliği hem dokunmatik hem de sesli çalışabiliyor olmasıdır. Projemizi Mutlu hocamıza gösterip yapabilirsin onayını aldıktan sonra malzemeleri almak için Çankaya’ya gittim. Dokunma ucu hariç tüm malzemeleri edindim. Bu arada haftalık ödevlerimizi yaparken farkında olmadan projemizi bitiriyorduk. Devrenin schematic ve board çizimlerini tamamladıktan sonra sıra baskı devresinin çıkarılmasına gelmişti. Bayram tatili bana pek yaramadı ve ben ödevimi birazcık aksattım. Baskı devre siparişini Cuma günü verdim, cumartesi aldım. Pazartesi öğleden sonraya tamamlanmış olarak getirilmesi gerekiyordu, havya ve lehim elime Pazar gecesi ulaştı. Pazartesi sabahı derse girmeyerek boş sınıfların birinde projemi zamanından önce bitirmeyi başardım ve başarıyla hocama teslim ettim. İtiraf etmeliyim ki yaptığım lehimler çok kötü oldu; ama acemi birisi için hiç de fena sayılmaz gözüyle baktım hep, ve bu sayede kendimi takdir etmesini bildim.  (  özet )

 

devrearsiv-indir

 

 

Ferhat Çelik

Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Daha Fazla Okuma

Post navigation

7 Yorumlar

  • Bursa merkezden ben Hüseyin. Mrb siteniz süper ötesi çok güzel, sosyal medyada paylaştım 14-03-2017 01:58:52

  • Merhabalar bu web sitesi cidden iyi, facebookta paylaştım

  • Sivas merkezden ben defne. Selamın aleyküm web sitesi gerçekten hayran edici, face de paylaştım 13-05-2017 20:18:55

  • Merhaba paylaşımın valla mükemmel, linkedinde paylaştım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.