Dijital Kronometre Devresi

1

Display göstergeli devreler elektronikçilerin özelliklede elektroniğe yeni başlayanların en çok ilgi duyduğu devrelerden.7 segment displayi sizlerinde bildiği gibi sayıcılarda,saatlarde ve sayısal değerlerin gösterilmek istendiği devrelerde sık sık rastlıyoruz.Bu yazıda yine bu tarz devrelerden biri olan kronometre devresine yer vereceğiz.

Devrede zamanlayıcı entegresi LM555 ve sayıcı görevini üstlenen MM74C926 entegresi bulunuyor.Dijital kronometrede durdurma-başlatma,resetleme ve zaman periyodunu arttırma-azaltma fonksiyonları bulunuyor.Aşağıda resimde göreceğiniz gibi S2 anahtarıyla kronometreyi başlatıp durdurabiliyor,S3 butonuyla kronometre sıfırlayabiliyor,S1 anahatırıyla (çift konumlu) LM555 üzerinden, kronometrenin hızını ayarlayabiliyorsunuz.

4 Haneli Dijital Kronometre Devresi

2

iyi Çalışmalar 🙂

About Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Check Also

ARDUİNO İLE TV AÇMA/KAPAMA DEVRESİ

TVBGone projesinin Arduino uno ile gerçekleştirilmiş hali.. Devre ile istediğiniz televizyonu açıp kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken …

2 comments

  1. Merhaba proje ödevim için bu devreyi yapmak istiyorum.Yardımcı olabilir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.