Ana Sayfa Basit Elektronik Devreler Basit Korna Devresi

Basit Korna Devresi

2165
1

 

 

İnternette dolaşırken fazla miktarda “basit siren” devreleri ile karşılaşınca bende “bunlar nasıl olsa basit devreler, biraz uğraşıp sitres atayım dedim ” anlayışı gelişti.   Sonunda bende “Basitin en basiti”ni yapma isteği oluştu. Sonuçta bu yazıyı yazıcak kadar önemli olması gerekiyordu. bende malzemeleri azaltarak çalışan bir devre yapmak istedim. Devre bir korna olarak yeterli olmamakla birlikte korna gibi çalışıyor.

Devre bu haliyle basit bir osilatör devresidir. C1, 33nF kondansatör ve R1, 220K direncin değerinin değiştirilmesiyle frekans değiştirilebil diğin den kornanın tonu da bu parçalar ile ayarlanabilir.  Sizlerde C1 ve R1 parçalarının değerleri üzerinde çalışarak hoşunuza giden ses tonunu elde edebilirsiniz. Devre 2 adet kalem pille çalışmaktadır. 1,5 voltluk tek kalem pille de çalışmakta fakat ses seviyesiçok düşüktür. Kornanın çalışması için butonu kullanmak gerekmektedir. Butona basılı iken devreye besleme voltajı verilmektedir. Bu devrede güç  azlığı dolayısıyla bu şekilde besleme yapılmıştır.

Devre Şeması.en-basit-siren-devresi-sema

 

Malzeme Listesi:
Q1: BC547
Q2: BC558
R1: 220K
C1: 33nF
SP1: 8 ohm 0,5 watt hoparlör
BT1: 2×1,5V=3 volt pil
SW1: Buton

en-basit-siren-devresi-baski-devre

 

İyi Çalışmalar 🙂

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.