Fritzing – Devre Tasarım Programı

Fritzing, açık kaynak kodlu bir devre tasarım programıdır. Projelerinizde üretime geçmeden önce prototip hazırlamak için kullanılabilir. Programın tasarlayıcıları, Arduino(Bundan daha sonra bahsedeceğim, uygulamalı olarak yazacağım) ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üretim maliyetlerini azaltmayı ve çıkabilecek fiziksel sorunları en aza indirgemeyi amaçlamışlar.

2eb5q21

Programın kullanımı çok basit bir arayüz ile oluşturulmuş. Diğer elektronik programlarında olduğu gibi sürükle-bırak mantığı ile malzemeleri proje alanına koyuyor ve bir breadboard üzerinde kablolar ile malzemeleri birbirine bağlıyorsunuz. Eğer hatalı bir bağlantı yaparsanız program sizi renklerle görsel olarak uyarıyor. Bunun yanısıra isterseniz “Breadboard-Schematic-PCB” menüsü ile 3 tür proje görüntüsü arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Yani program size şema ve baskı devre çıkarmanız için de yardım ediyor. Tabi ki profesyonel bir şekilde çıkaramıyor ama, siz devreyi düzenlemesinde biraz yardımcı olursanız program size çok da kötü olmayan bir sonuç sunabiliyor. Hatta bu sonucu PDF’ye aktararak daha sonra herhangi bir yazıcıdan asetata, kağıda vs.. çıktı alabilirsiniz.

En hoşuma giden yanı ise program Linux, Windows, Mac OS X olmak üzere 3 platformda da çalışabiliyor. Üstelik açık kaynak yazılım. Ben Linux Ubuntu 9.04 üzerinde denedim, sorunsuz ve çok güzel çalışıyor.

Bence programın en kötü ise yanı bir simülasyon’a sahip olmaması. İleride geliştiriciler simülasyon özelliği de eklerlerse bu program tadından yenmez. Şu hali ile kullanıcıya çok şey vaad etmiyor ama projeleriniz için ön ayak olarak kullanılabilir.

 

Programı İndirmek İçin Tıklayın.

Açılan Sayfanın Alt Kısmındaki FREE bölümüne TIKLAYIN

 

Fritzing Anasayfası

İyi çalışmalar 🙂

About Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Check Also

Rezistans Hesaplama Programı

Bu program 220V ile çalışan elektrikli ısıtıcıların rezistanslarının yapımında kullanılan krom-nikel telin güce göre parametrelerini …

9 comments

  1. Bedirhan aslancık

    Selamlar bu web sitesi gerçekten mükemmel, saolun

  2. Merhabalar paylaşımınız inan ki iyi, tebrikler

  3. bitirme tezime bunu koymak istiyorum.

  4. Van merkezden ben defne. Merhaba paylaşım inanki mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 29-04-2017 07:11:30

  5. Baskı devre icin desteklerinize hayran kaldık.

  6. Mobil uygulamanız harika playsotre de ras geldim elektronik devreler de birinicisiniz.

  7. bitirme tezime bunu koymak istiyorum.

  8. selam arkadaşlar sayfa valla dikkatimi çekti, şukuladım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arduino