Ana Sayfa Programlar Fritzing – Devre Tasarım Programı

Fritzing – Devre Tasarım Programı

1957
9

Fritzing, açık kaynak kodlu bir devre tasarım programıdır. Projelerinizde üretime geçmeden önce prototip hazırlamak için kullanılabilir. Programın tasarlayıcıları, Arduino(Bundan daha sonra bahsedeceğim, uygulamalı olarak yazacağım) ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üretim maliyetlerini azaltmayı ve çıkabilecek fiziksel sorunları en aza indirgemeyi amaçlamışlar.

2eb5q21

Programın kullanımı çok basit bir arayüz ile oluşturulmuş. Diğer elektronik programlarında olduğu gibi sürükle-bırak mantığı ile malzemeleri proje alanına koyuyor ve bir breadboard üzerinde kablolar ile malzemeleri birbirine bağlıyorsunuz. Eğer hatalı bir bağlantı yaparsanız program sizi renklerle görsel olarak uyarıyor. Bunun yanısıra isterseniz “Breadboard-Schematic-PCB” menüsü ile 3 tür proje görüntüsü arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Yani program size şema ve baskı devre çıkarmanız için de yardım ediyor. Tabi ki profesyonel bir şekilde çıkaramıyor ama, siz devreyi düzenlemesinde biraz yardımcı olursanız program size çok da kötü olmayan bir sonuç sunabiliyor. Hatta bu sonucu PDF’ye aktararak daha sonra herhangi bir yazıcıdan asetata, kağıda vs.. çıktı alabilirsiniz.

En hoşuma giden yanı ise program Linux, Windows, Mac OS X olmak üzere 3 platformda da çalışabiliyor. Üstelik açık kaynak yazılım. Ben Linux Ubuntu 9.04 üzerinde denedim, sorunsuz ve çok güzel çalışıyor.

Bence programın en kötü ise yanı bir simülasyon’a sahip olmaması. İleride geliştiriciler simülasyon özelliği de eklerlerse bu program tadından yenmez. Şu hali ile kullanıcıya çok şey vaad etmiyor ama projeleriniz için ön ayak olarak kullanılabilir.

 

Programı İndirmek İçin Tıklayın.

Açılan Sayfanın Alt Kısmındaki FREE bölümüne TIKLAYIN

 

Fritzing Anasayfası

İyi çalışmalar 🙂

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.