http://www.cizgifilm.arsivi.net/category/cizgi-film-izle/
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

4 LEDLİ VOLTAJ GÖSTERGESİ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

v4led

 Soldaki basit devre 12V akünün voltajını dolayısı ile de doluluk oranını kabaca ölçer. Devre 4’lü voltaj karşılaştırıcısı LM339 entegresiyle gerçekleştirilmiştir. Devreyi incelediğinizde görebileceğiniz gibi, devreye gerilim (voltaj) verildiğinde 5,1cVotluk zener uclarındaki gerilim, devreye verilen gerilim değişse de sabit kalacak değişiklik 470 ohm’luk direç üzerinde görülecektir. 470 ohm direç üzerindeki gerilim karşılaştırıcının eksi uçlarına verilerek, yukarıdan aşağı 12K, 3 adet 220 ohm, 7,5K ve 2K’lık pot ile oluşturulmuş voltaj bölücünün 4 ayrı noktasındaki gerilimlerle karşılaştırılır. Besleme voltajı yükselirken Led1’den LED4’e doğru belivoltaj aralıklarında sırayla yanar, azalırken de yukarıdan aşağı doğru sönerler.

Kalibrasyon (Ayarlar)

Kalibrasyon için voltajı 11V ila 15V arasında ayarlanabilen bir doğru akım güç kaynağına ihtiyaç vardır. Kaynağı 12,8 volta ayarlayın. 2K değerindeki trimpotu ayarlıyarak ledlerin tümünün yandığı noktayı bulun. Bu voltaj dinlenmekte olan (şarj altında olmayan) bir akü için tam doluluk voltajıdır. (11,8V boş akü) Ayarlı kaynağınızın voltajını azalttıkça LED4, LED3, LED2 ne nihayet LED1 sırayla sönecektir. Devreyi akünüze bağladığınızda yanan LED sayısına göre akünün kabaca doluluk oranı görülecektir.

Kabaca olmasının nedeni, Akünün doluluk oranıyla voltajı arasındaki ilişki çevre ısısı, akü ısısı, akünün cinsi ile az da olsa değişir.

Ölçüm aralığını değişitirmek istiyorsanız 12K değeindeki direnci 30K’lık bir trimpot ile değiştirin. Bu trimpotu ayarlayarak değiştirin. Her bir LED arasındaki voltajı değiştirmek istiyorsanız, azaltmak için 220 ohm’luk dirençleri 200 ohm ya da daha düşük,arttımak istiyorsanız 250 ohm ya da daha yüksek dirençlerle değiştiriniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
-- --

About Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Check Also

Uzaktan Kumanda Engelleyici devresi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.555 entegresi ile aralıksız IR sinyal üreterek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino