Ana Sayfa Basit Elektronik Devreler Güneş Pili Şarj Devresi

Güneş Pili Şarj Devresi

938
4

güneş pili şarj devresi

Sistemde akü direkt panele bağlansaydı, sürekli şarj durumunda olacak ve aküler çabuk bozulacaktı. Bunu engellemek için akü şarj olduğunda akünün şarjını kesecek bir devre kullanılır. Bu devrede transistör ve röle birleşimiyle akünün aşırı şarjı engelleniyor.  Şarj gerilim değerini potansiyometre ile ayarlıyorsunuz.

Güneş pilli devrelerde şuna dikkat etmelisiniz. Pilin ürettiği gerilim değeri akünün şarj halindeki geriliminden yüksek olmalı. Bu örnekte 12V luk akü için 18V luk güneş pili kullanılmış.  Güneş pilinin güç değeri önemlidir. Watt ile ifade edilen güç değeri akünün ne kadar sürede şarj edileceğini gösterir.

Örneğin elinizde 5W lık güneş pili var. Doldurmanız gereken akü ise 6V 2.5Ah olsun. Akünün gücü P= 6×2.5= 15W olacaktır. Akünün bu güneş pili ile şarj süresi ==>   ( 5W x süre=15W ) bağıntısından 3 saat olarak bulunur. Bu akü tam güneş ışığında 3 saatte şarj olacaktır.

Bir aküyü aşırı şarjdan 2 şekilde koruyabilirsiniz:

1- Hergün akşama kadar şarj olan aküleri akşam tamamen boşaltmalısınız. Kullandığınız panelin kapasitesi akünün en fazla %120 si kadar olmalı.

2- Yukarıdaki devre gibi bir akü şarj devresi kullanmalısınız.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.