Havya Nedir ? Havya Çeşitleri Nelerdir

kalem havya

 

Lehimleme yapmanın olmazsa olmazlarından biri tabikide havyadır.Lehim yapmak için yüksek ve hızlı bir ısıya ihtiyaç vardır.İşte bu ihtiyacıda havyalarımız karşılar.Havyalara yaklaşık olarak 200 ile 500 derece ısı yayabilecek bir şekilde üretim yapılabilir.Havyaların güçleri ise 5 Wattan başlayıp 300 Watta kadar çıkmaktadır.15 Watt ve civarındaki havyalara baskı devrede çok ince hatlarda kullanılır.30 ve 40 Watt havyalara ise en çok kullanılan havyalardır.Baskı devre lehimlemek elektronik kart lehimlemede kullanılır ve çok tercih edilir.Havyaları ısıtma durumlarına göre çeşitlerinide anlatacağız.

Kalem (Rezistanslı) Havyalar 

istasyonlu kalem havyaHavyanın ısıda oluşması rezistans sağlar.Bu nedenlede  rezistanlı havya olarakta bilinir.Bu havyalar bu nedenle küçük güçlü olarak üretilir ve küçük aımlı büyük dirençli oalrak çalışırlar.Sanayi bir çok elektroikçiler havya istasyonları kolaylık ve güvenlik sağlamaktadır.Havya istasyonları sayesinde ısı değerini sabit tutulur.Bu havyalara genelde seri üretimi olan fabrika ortamlarında kullanılır.İstasyonsuz havyalar isede bakım onarım yapan küçük işletmeler hobi olarak elektronik kart yapanlar öğrenciler genel anlamda kullanılmaktadır.

Tabanca (Transformatörlü) Havyalar

tabanca havyalar

Bu havyalar çok güçlü olup genelde elektrikçiler tarafından tercih edilmektedir.Tabanca havyaların içinde transformatör mevcut olup havya ucu fek sekonder sargısının uzantısıdır.Bu nedenle düşük gerilim ve çok yüksek akım bulundurmaktadırlar.Tabanca havyalarada
bir tane anahtar bulunmaktadır buna basıldığı taktirde sekonderden yüksek akım gelerek havyanın ucunu ıstmaktadır.Bırakıldığında ise hızlıca soğumaktadır.Tabanca havyalar yüksek güçlü havyalar olduğu için elektronikçiler lehimleme yaparken tabanca havyadan kaçınmaları gerekmektedir.

Gazlı Havyalar
gazlı havyalar

Bu havyalar enerji kaynağının bulunmadığı yerlerde kullanılır.Gazın yakılması ile birlikte havya ucu ısıtılır.Çalışma sırasında ısı hem havya ucunu sıtacak hemde lehimi iletecek şekilde olur.

Ferhat Çelik

Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Daha Fazla Okuma

Post navigation

3 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.