LCD EKRANLI SAAT VE TERMOMETRE

LCD EKRANLI SAAT VE TERMOMETRE1

 

Yapılan Çalışmaların Özeti:

Yeni projem saati, tarihi ve ortamın sıcaklığını 0.0625°C  duyarlılıkla göstermek üzere tasarlanmıştı.Sıcaklığı ölçmek için DS18B20 sıcaklık sensörü, saati ve tarihi gösterebilmek için DS1302 gerçek zamanlı saat entegresi ve bu entegreleri kontrol edip sıcaklığın ve zamanın LCD’den gösterilmesini sağlamak için PIC16F628 mikro denetleyicisi kullanılmıştı.

Projede saati, tarihi ayarlamak ve LCD’nin arka ışığını açmak için 3 tane’de düğme bulunuyordu ve LCD’nin kontrast’ını ayarlamak için bir trimpot eklenmişti.

Proje esnasında baskılı devre çizme aşaması gerçekten zordu. Eagle programının Autorouter’ı ile yaptığım sayısız denemeler sonuç vermemişti.Mutlu hocamızın zorlamasıyla devredeki yolları  elle çizmeyi denedim ve bunun çok daha kolay ve verimli olduğunu fark ettim. Autorouter zaman kaybettirmek ve sinir bozmaktan başka bir işe yaramıyordu. Eagle ‘da bazı elemanlar olmadığı için, bazı elemanların ise paketlerinin pinlerinin yerleşimi aldığımla uyuşmadığı için bu elemanların sembollerini ve paketlerini içeren kütüphane dosyaları oluşturmak zorunda kaldım ve bunun önemini kavradım. Ayrıca baskılı devredeki elemanların yerleşiminde düzen ve estetiğin önemini ve atlama yapmamak için bunlardan ödün verilmemesi gerektiğini öğrendim.

Devrenin tam kapsamlı içerikleri.

devrearsiv-indir

About Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Check Also

Arduino ile kayan yazı devresi

Arduino ile kayan yazı devresi

Arduino UNO kit üzerine kurulu kayan yazı devresinin yazı görüntüleme kısmın da 64×16 LED matris …

2 comments

  1. Tayyip Erdoğan

    Güzel paylaşım elinize sağlık.

  2. merhaba arkadaşlar web sitesi vallaha çok güzel, face de paylaştım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.