Ana Sayfa Elektronik Devreler Poşet Ağzı Kapatma Makinesi

Poşet Ağzı Kapatma Makinesi

197
1

 

 

Arada bir olsa da poşet ağzını kapatan bir makineye ihtiyacım oluyor. Satın almak istediğimde fiyatının biraz pahalı olduğuna karar verdim. Kendim yapmak istediğimde neredeyse hiç kaynak bulamadım. Arama motorlarında “plastic bag machine circuit” gibi kelimelerle aradığımda sadece birkaç devre buldum fakat ihtiyacıma cevap veren bir devre ile karşılaşmadığımdan faydalanamadım. Sonuçta bu cihazı her şeyiyle tasarladım ve yaptım. Elbette bu bir profesyonel bir makine değildir ama benim işime yarıyor ve kullanıyorum.

Anlatmaya başlamadan önce bir konuda kendimi savunmak istiyorum. Montajda smd malzeme kullandığım için eleştiriler alıyorum. Ben, her teknik işlemlerde ileri teknolojiyi ifade eden malzemeler kullanılmasını istiyorum. Böylece teknik bilgi seviyemizin yükseleceğine inanıyorum. Bu sebeplerden dolayı daha fazla smd malzeme kullanılan devreler yapmaya devam edeceğim.

Makinemiz 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm ısıtıcı, ikinci bölüm ise elektronik kontrol ünitesi bölümü.

Isıtıcı Bölümü

Malzemeler: Teflon Bez (kumaş) ince olanından, Yassı rezistans teli.

Hazırlanışı: Bir zemin üzerine (ben tahta parçası kullandım) önce yaklaşık 10 kat teflon bez koyuyoruz. Üzerine rezistans telini ve en üstede tek kat teflon bezi zemine sabitleyerek yerleştiriyoruz. Böylece ısıtıcı bölümünün zemin tarafını yapmış bulunuyoruz. Bu zeminin üstüne poşeti sıkıştıracak tarafına ise yine yaklaşık 10 katlı teflon bezi düzgün bir tahta parçasına sabitliyoruz.
Ben rezistans telini denemek amacıyla çeşitli türlerinden almıştım. Bu sebeple kaçlık rezistans teli olduğunu bilemiyorum. Yaptığım denemelerde 20 cm uzunluğu 0,9 Ohm olacak şekilde bir rezistans teli kullandım.

Not: Fazla ısıtılınca teflon bez alev almıyor ama kararıyor, kavruluyor.

Elektronik Kontrol Bölümü:

Makinemizin kontrol ünitesi trafo ve kontrol kartı bölümlerinden oluşmaktadır.

Trafo olarak bilgisayarlar için satılan küçük kesintisiz güç kaynaklarının (UPS) içindeki trafoyu kullandım.

Yaptığım ısıtıcı AC 12 volt ile kısa süreli ısıtılmalı. Süreyi ise PIC 16F628 mikro kontrolörü ile düzenli bir şekilde sağlıyoruz. 3 tane süre tayin ettim.
Süre 1: 800ms
Süre 2: 1000ms (1 saniye)
Süre 3: 1200ms (1,2 saniye).

Süre 1 konumunda yapışan poşet zorlandığında açılabiliyor. Süre 2 konumu varsayılan konumdur. Süre 2 konumunda sağlıklı bir yapıştırma yapılabilmektedir. Süre 3 konumu ise adeta poşeti eritircesine yapıştırmaktadır. Süre 3 konumu daha çok çok katlı poşetleri yapıştırmak için kullanılabilir.

Aslında süreyi çeşitli yapmamın temel sebebi rezistans bölgesindeki ısının şartlara göre değişiklikler gösterebilmesindendir. Mesela, seri şekilde çok miktarda yapıştırma yapınca Süre 2 konumunda tahta ısınmış olduğunda eritircesine yapıştırmaya başlıyor. Bu durumda Süre 1 konumuna geçilerek poşet yapıştırmaya devam edilmelidir. Ayrıca tek taraflı rezistans kullanmamdan kaynaklanan çok katlı poşeti yapıştırırken oluşan zayıf yapıştırma sonununu Süre 3 ile çözmekteyiz. Kısacası, yaz, kış, soğuk, sıcak veya bulunduğunuz şehir iklimi gibi durumlar için süreyi çeşitlendirdim. Programlama JAL ile yapılmıştır. Süreyi değiştirmek isteyenler JAL programının içinden bunu yapabilirler.

Kullanma Bilgileri: İlk açılışta bir jenerik giriş ile ledler topluca yanıp sönmekte ve buzzer kısa süreli ötmektedir. Süre 2 ledi yanıyor, diğer ledler sönük ve buzzer suskun ise cihaz kullanıma hazır olarak açılmıştır. SÜREbutonuna basıp bırakarak veya sürekli basılı tutarak süre konumu değiştirilebilir. YAPIŞTIR butonuna basınca yapıştır ledi yapıştırma süresince yanar, buzzer yapıştırma süresince öter ve ısıtıcı süre kadar ısınır. Süre bitince bütün göstergeler hazır şekline döner. Yapıştır butonuna basınca hiç bırakmadan sürekli basılı turmakla sadece bir defa ısıtma işleminin dışında yeni bir ısıtma işlemi yapılmaz. Yeni bir ısıtma için butonu bırkıp tekrar basmak gerekmektedir.

Montaj Bilgileri: Kartın “AC200V GİRİŞ” klemensine AC 220 volt elektrik bağlanacak. “ISITICI TRAFO” klemens ucuna ise rezistansı çalıştıracak olan trafonun 220V uçları bağlanacak. Trafonun 12 volt ucuna ise rezistans bağlanacaktır.

PIC 16F628 için JAL  ile hazırlanan kaynak dosyaları indirmek için tıklayınız.

Karta ait Kicad  ile hazırlanmış kaynak dosyaları indirmek için tıklayınız.

Kart Devresinin Şeması:

poset-agzi-kapatma-sema

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.

Kart Malzeme Listesi:
U1: PIC 16F628
U2: LM78L05 (SO-8 soket)
U3: LM78L12 (SO-8 soket)
Q1, Q2: BC817 (SOT-23 soket), (BC547)
D1, D2, D3, D4, D9: GS1M (DO-214 soket), (1N4007)
D5, D6, D7, D8: Kırmızı 5mm LED
C2: 2200uF 25V
C1, C3, C4, C5: 100nF (805 soket)
R1, R2, R5: 1K (805 soket)
R3, R4, R6, R7: 470 Ohm (805 soket)
TR1: 2X7V5 2W Tanse Trafo
RL1: 812H-1C-C (12 Volt DC röle)
BZ1: 5 Volt Buzzer
F1: 4A sigorta ve TK79 sigorta yuvası
BT1, BT2: Buton
P1, P2: Klemens

baskı devre.

poset-agzi-kapatma-baski-devre-01

Üsten görünüş.

poset-agzi-kapatma-ust-malzeme

 

Isıtıcının Hazırlanması:

Bir tahta (ben sunta mobilya parçası kullandım) üzerine teflon kumaştan 10 veya daha fazla katman halinde yerleştirip, üzerine rezistans telini ve en üstede bir kat teflon kumaşı yerleştirerek ısıtıcı bölümü yapmış oluyoruz.

Baskının hazırlanması:

20 cm tahta parçasının ince kenarına 10 veya daha fazla katman halinde teflon kumaşı koyup en üst tabakaya da yine genişçe diğerlerini kuşatıcı ve bir arada tutucu şekilde teflon kumaştan yerleştiriyoruz. Bu baskı bölümünü kullanırken üzerinden baskı uyguluyoruz. Böylece poşeti yapıştırırken kaliteli bir iş çıkmasını sağlıyoruz.

JAL kaynak dosyası içeriği:

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.