AÇIKLAMA: Devre iletken sıvıların bulunduğu sıvı tanklarındaki sıvı miktarını kontrol ederek, azalan sıvıyı yeniden pompalayarak doldurmak için kullanılır.
İlk anda tankta sıvının dolu olduğunu kabul edelim. Problar, sıvı üzerinden kısa devre olurlar ve NAND kapısının girişini lojik-1 yaparlar. DEĞİL kapısı olarak görev yapan NAND’ın çıkışı lojik-0 olur. FF.T transistor yalıtkandır ve motor sükunet halindedir. Tanktaki sıvı miktarı azalıp üst prob seviyesinin altına düştüğü zaman, problar arasındaki elektriki bağlantı kesilir. NAND kapısının girişi dirençler üzerinden lojik-0 seviyesine çekilir. Çıkışı lojik-1 olan kapı, FET’i iletime sokarak motorun çalışmasını sağlamış olur. Motora bağlı olan pompa, depoya sıvı pompalar. Buradaki devrede ve testlerde örnek sıvı olarak su kullanılmıştır. Benzin, gaz, v.b yanıcı ve patlayıcı sıvılar için bu devreler kullanılmamalıdır.
Not:Açık şemaya buradan ulaşa bilirsiniz.

devrearsiv-indir

Ferhat Çelik

4 thoughts on “Basit depo doldurma devresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.