Basit depo doldurma devresi

AÇIKLAMA: Devre iletken sıvıların bulunduğu sıvı tanklarındaki sıvı miktarını kontrol ederek, azalan sıvıyı yeniden pompalayarak doldurmak için kullanılır.
İlk anda tankta sıvının dolu olduğunu kabul edelim. Problar, sıvı üzerinden kısa devre olurlar ve NAND kapısının girişini lojik-1 yaparlar. DEĞİL kapısı olarak görev yapan NAND’ın çıkışı lojik-0 olur. FF.T transistor yalıtkandır ve motor sükunet halindedir. Tanktaki sıvı miktarı azalıp üst prob seviyesinin altına düştüğü zaman, problar arasındaki elektriki bağlantı kesilir. NAND kapısının girişi dirençler üzerinden lojik-0 seviyesine çekilir. Çıkışı lojik-1 olan kapı, FET’i iletime sokarak motorun çalışmasını sağlamış olur. Motora bağlı olan pompa, depoya sıvı pompalar. Buradaki devrede ve testlerde örnek sıvı olarak su kullanılmıştır. Benzin, gaz, v.b yanıcı ve patlayıcı sıvılar için bu devreler kullanılmamalıdır.
Not:Açık şemaya buradan ulaşa bilirsiniz.

devrearsiv-indir

About Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Check Also

ARDUİNO İLE TV AÇMA/KAPAMA DEVRESİ

TVBGone projesinin Arduino uno ile gerçekleştirilmiş hali.. Devre ile istediğiniz televizyonu açıp kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken …

4 comments

  1. Slm paylaşım harbiden hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

  2. Mobil uygulamanız harika playsotre de ras geldim elektronik devreler de birinicisiniz.

  3. Merhaba sayfa vallaha billaha dikkatimi çekti, sağolun

  4. Bedirhan aslancık

    Selamın aleyküm siten cidden mükemmel, twitter da paylaştım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arduino