12 Volt 10 Watt 3 Sesli Gerçek Siren

12Volt 10Watt Siren Devresi” UM3561 entegresi ile çeşitli tonlarda (polis, ambulans, itfaiye) 12volt besleme ile 10w volt zenerdiyot kullanılarak ile regüle yapılmıştır.3.9 veya 4,7 voltluk zenerde kullanılabilirdi ancak çıkışta zaten yüksek bir akım çeken mosfet entegre üzerinden bu nedenle daha fazla akım çekeceği için aşırı bir ısınma sorunu yaşardık buda iyi bir soğutma sistemi gerektirirdi aslında 15w güç elde etmekte bu suretle mümkündür.C1 ise entegre için gerekli bu çalışma gerilimini filitreleme işlemine tabi tutar.R1 geri besleme direncidir.SW1 melodi seçmemizi sağar Siren devresi 12 volt ile çalışmakta araba alarm ya da ev alarm sistemlerinde uyarı uygulamaları için uygun bir devre UM3561 entegresi tek başına 0.2w güç verebilmekte ön yükselteç olan  BC547 ve asıl yükseltme işini yapan  IRF9540 transistörleri ile entegre çıkışı güçlendirilmiş 10w güç vermesi sağlanmıştır.Gerçek siren hoparlörü kullanılırsa daha net ve verimli bir ses alınır.

Not:Açık şeması ve baskı devresi malzemelerin dizilişini buradan indire bilirsiniz.

devrearsiv-indir

Ferhat Çelik

Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Daha Fazla Okuma

Post navigation

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.