Ana Sayfa Basit Elektronik Devreler Damlayan Musluk Devresi

Damlayan Musluk Devresi

2319
11

Bu elektronik devre su damlama sesi efekt’ti verir.Karanlık ortamda çalışır ve aydınlık ortamda ses susar.Bu devre genel amacı şaka üzerinedir.Besleme olarak 9 voltluk pil ile çalışmaktadır.Eğlence amaçlı güzel bir elektronik devredir.

damlayan-musluk-devre-2

Devredeki damlama sesinin oranını ayarlamak için VR1 potansiyometre kullanabilirsiniz.VR2 potansiyometre’yi ise çeşitli frekansları oluşturmak içinkullanabilirsiniz.Bu ayarlamalar sayesinde böcek ve damlama sesine kadar çeşit ses tiplerini oluşturmuş olursunuz.

Damlama sesi oranı saniyede 1 veya birkaç adet damlama yaratmak için VR1 potansiyometresi kullanılır. VR2 potansiyometresi de çeşitli yüksek frekansları elde etmek için ayarlamada kullanılır. Bu sayede damlama sesinden, böcek sesine kadar değişik sesler elde edilebilir. VR1-VR2 ile R1-R3 değerleri ile oynayarak daha farklı sesler de oluşturulabilir.Elektronik devre ‘nin ışığa daha hassas olmasını istiyor iseniz CDS hücreye seri olarak 50 ohm ile 100 kohm arası bir direnç bağlıyarak devreyi hassaslaştırabilirsiniz.

 

devre-şeması

11 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.