Bu elektronik devre su damlama sesi efekt’ti verir.Karanlık ortamda çalışır ve aydınlık ortamda ses susar.Bu devre genel amacı şaka üzerinedir.Besleme olarak 9 voltluk pil ile çalışmaktadır.Eğlence amaçlı güzel bir elektronik devredir.

damlayan-musluk-devre-2

Devredeki damlama sesinin oranını ayarlamak için VR1 potansiyometre kullanabilirsiniz.VR2 potansiyometre’yi ise çeşitli frekansları oluşturmak içinkullanabilirsiniz.Bu ayarlamalar sayesinde böcek ve damlama sesine kadar çeşit ses tiplerini oluşturmuş olursunuz.

Damlama sesi oranı saniyede 1 veya birkaç adet damlama yaratmak için VR1 potansiyometresi kullanılır. VR2 potansiyometresi de çeşitli yüksek frekansları elde etmek için ayarlamada kullanılır. Bu sayede damlama sesinden, böcek sesine kadar değişik sesler elde edilebilir. VR1-VR2 ile R1-R3 değerleri ile oynayarak daha farklı sesler de oluşturulabilir.Elektronik devre ‘nin ışığa daha hassas olmasını istiyor iseniz CDS hücreye seri olarak 50 ohm ile 100 kohm arası bir direnç bağlıyarak devreyi hassaslaştırabilirsiniz.

 

devre-şeması

Ferhat Çelik

11 thoughts on “Damlayan Musluk Devresi

  1. Mobil uygulamanız harika playsotre de ras geldim elektronik devreler de birinicisiniz.

  2. Sakarya merkezden ben Kemal. Mrb web siten inanki çok hoşuma gitti, saolun 04-05-2017 08:47:49

  3. Şanlıurfa merkezden ben dursun. Mrb siteniz inanılmaz hoşuma gitti, face de paylaştım 08-05-2017 22:57:55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.