Cortana: Microsoft’un Siri’ye rakibi

0

Microsoft’un Siri’ye karşı geliştirdiği rakip teknoloji Cortana hakkında bilmeniz gereken her şey!

 

11223

Halo oyunlarını oynamış olan biri için Cortana‘yı tanıtmaya gerek yok: o çok gelişmiş bir yapay zeka ve Master Chief’in tek gerçek arkadaşı. Ve şimdi de gerçek dünyaya geliyor: Microsoft, Siri ve Google Now‘a rakip olarak Cortana üzerinde çalışıyor.

 

Microsoft Cortana nedir?

 

Cortana, Windows Phone‘u ve daha sonraları belki de Windows’u da kontrol etmenin yepyeni bir yolunun kod adı. Sesinizi algılayacak, sorularınıza cevap verecek, cihazınızı kontrol edecek ve belli zamanlardaki ihtiyaçlarınızı tahmin edecek.

 

Cortana gerçek bir ürün mü, yoksa bir türlü gerçekleşmeyen hayallerden biri mi?

 

Gerçek bir ürün. Stave Ballmer cihazlarının, dünyanın farklı bölgelerindeki insanlardan öğrenen bulut sistemi ile derinlemesine kişiselleştirilebilir hale getirilmesini istiyor. Keşfedilmemiş bir alanda olduklarını söyleyen Ballmer, bu yeni tecrübeyi benzetmelerle açıklamanın zor olduğunu belirtti. Cortana’nın yapmayı vaadettiği şeyler, şu an Google, Facebook ve Siri’nin sunduklarının ötesinde.

 

Microsoft Cortana nasıl çalışıyor?

 

Contana üç öğenin birleşiminden oluşuyor: Tellme doğal dil işleme motoru (Microsoft tarafından 2007 satın alınmıştı), Microsoft’un devasa bulut işleme gücü, ve Satori (Bing’in bir parçası).

Satori’nin bilgi deposu bildiğimiz aramadan daha akıllı olacak şekilde tasarlanmış. Size sadece içinde linkler olan bir sayfa sunmak yerine, ihtiyaçlarınızı tahmin edip sorularınıza cevap verecek.

 

Cortana Türkiye’de çıkacak mı?

 

Şu an için programcılar yalnızca Amerikalı kullanıcılar ve Amerikan İngilizcesi üzerinde çalışıyorlar. Bu hizmet söz verdiklerini yerine getirebilir ve gerekli ilgiyi görürse, ileride Türkçe’yi de desteklemesi ihtimal dışı değil.

 

Microsoft Cortana ile Siri ve Google Now’u karşılaştırırsak?

 

Microsoft, tahmin edebileceğiniz gibi Cortana’nın rakiplerinden daha iyi olacağını söylüyor: Google Now’un analizini ve Siri’nin kullanıcı dostu yapısını bir araya getirip, sonra da her şeyi bir adım daha öteye götürecek. Cortana, yalnızca sizi dinlemekle kalmayacak, sizi anlayacak ve yaşadığınız yerden kişisel tercihlerinize kadar her şeyden haberi olacak.

Ferhat Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.