Facebook farenizi izleyecek

21988391Reklam gelirlerini artırmak için yeni yollar arayan Facebook bu kez gözünü fare imlecinize dikti.

Kullanıcıların bilgilerini olabildiğince toplamaya çalışan ve bunu reklam gelirine çevirmek isteyen 1.2 milyar aboneye sahip Facebook şimdi de yeni bir metot üzerinde çalışıyor. Kullanıcıların fare imlecini takip eden sistem üzerinde yoğunlaşan Facebook, kullanıcıların fare imlecini izleyerek sayfada nerelere odaklandığını tespit etmeye çalışacak.

Facebook’tan Ken Rudin her ne kadar bu sistemin hemen hayat bulmayacağını dile getirse de birkaç ay içinde uygulamanın test aşamasına geleceği düşünülüyor.

Elbette fare imlecini izleyen Facebook bu konuda yalnız değil ve ilk kez bir web sayfasında denenen bir olay değil. Bazı siteler kullanıcılarının demografik ve davranışsal veritabanını oluşturmak için bu yönteme başvurabiliyor. Elbette akıllardaki soru ise şu: Kullanıcıların gizliliğini baltalayan bu sisteme kullanıcılar ne tepki gösterecek?

About Ferhat Çelik

Elektronik mühendisliği için kitaplarla savaşan ve arası hiç iyi olmayan kişi. Kendi gibi elektronik ile ilgileneler için devre arşiv'i kuran Ferhat ÇELİK..

Check Also

XP Devri Kapandı !

Microsoft Windows XP desteğini bugün bitirerek XP’nin yaşamına son verdi. Microsoft Windows XP kullanan tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.