Samsung Tizen için Firefox ile anlaştı

tizen_338356682Android dünyasının lideri konumda bulunan Samsung kendi işletim sistemini geliştirmek için Tizen ve Firefox OS ortaklığı kurdu.

Kendi işletim sistemini geliştirmek isteyen Samsung’tan yeni gelen bilgilere göre şirket, bir rakip mobil işletim sistemi ile güçlerini birleştirerek hareket edecek. HTML5 Füzyon Tekniği kurulumuna yönelik bir konferansa katılanSamsung Genel Sekreteri Wonsuk Lee, Tizenve Firefox OS mobil işletim sistemlerini geliştirmek için Mozilla ve ekibi ile işbirliği yapmaları gerektiğini dile getirdi. Samsung ve Intel tarafından birlikte geliştirilen açık kaynak mobil işletim sistemi Tizen, sadece akıllı telefonlarda değil, tablet PC’ler, televizyonlar ve diğer ev aletlerinde de kullanılması planlanıyor. Bir tarayıcı şirketi olam Mozilla’nın açık kaynak kodlu işletim sistemi Firefox OS ise şu anda Avrupa ve Güney Amerika bölgelerinde kullanılmaktadır. Genel sekretere göre, hem Tizen hem de Firefox OS platformu geliştiricileri ortak HTML5 tabanlı uygulamalar kullanıyor ve bu yüzden işletim sistemi ekosisteminde büyümek için birbirlerine destek olmalıdır. Ayrıca Wonsuk Lee, Tizen işletim sistemine sahip ilk akıllı telefonun 2014’ün ilk yarısında çıkacağını söyledi.
TİZEN NEDİR?
Tizen; akıllı telefonlar, tabletler, araç içi bilgi sistemleri ve akıllı TV’ler için geliştirilen, açık kaynak kodlu, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Tizen projesi Linux Vakfı ile Vakıf bünyesinde yer alan, içlerinde Samsung ve Intel gibi şirketlerin yer aldığı “Teknik Yönlendirme Grubu” tarafından yönetilmektedir. Tizen Projesi ve marka hakları Linux Vakfı’na aittir. Tizen, HTML5’e dayalı uygulama geliştiriciler için güçlü ve esnek bir ortam sağlamaktadır.

files

Tizen performans testlerinde uçuyor
Akıllı cihazların performansını en çok etkileyen faktörlerin başında, yazılım optimizasyonu geliyor. Yazılım optimizasyonu olarak günümüzdeki akıllı cihazlara baktığımızda, karşımıza maalesef kod yığını verimsiz cihazlar çıkıyor. Örnek vermek gerekirse Samsung’un TouchWiz ile geliştirdiği Android 4.3 ROM’unun kapladığı alan, neredeyse 1.4 GB seviyesinde. Pek çok ek arayüz ve yazılımdan arındırılmış sade Android ROM’larına baktığımızda ise bu boyutlar 512 MB seviyelerinde.  Sırf kapasiteye baktığımızda bile fazlalıklar göze çarpıyor. Peki çalışmada durum nasıl? Android üreticileri, yazılımlara ekledikleri donanım dostu olmayan içeriklerle, hep daha güçlü donanıma aç bir ekosistem oluşturdular. Qualcomm Snapdragon 800 gibi oldukça güçlü bir çipsetin çok iyi işler yaptığı Android dünyasına, rakip olarak çok daha verimli bir işletim sistemi geliyor. Samsung’un Tizen işletim sisteminin performans testleri ortaya çıktı. Yapılan testlerde, Galaxy S3’te kullanılan 1.4 GHz hızında çalışan eski jenerasyon Exynos 4 Quad işlemcisini kullanan Tizen prototipi I8800 Redwood, neredeyse Snapdragon 800’lü Galaxy Note 3’ü yakalamış durumda.

Ferhat Çelik

2 thoughts on “AKILLI CIHAZ KULLANANLAR DIKKAT !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.